Strateginės rizikos

Visas senovės karo menas yra susijęs su rizikų valdymu. Strateginės verslo rizikos mūsų laikais atsiranda ne tik dėl technologinių neapibrėžtumų ar itin intensyvių konkurencinių aplinkų. Verslo ir finansų rinkų rizikos suvokimas žaibiškai keičiasi. Pastaruoju metu didžiausią rūpestį kelia geopolitinės rizikos, kurios jau tapo integralia ir neretai lemiama strateginių rizikų lauko dalimi.

Dar prieš keletą metų, net ir pasaulinės ekonomikos krizės fone, rizikų valdymo ekspertai galėjo patarti, kokias strategijas taikyti stengiantis sumažinti galimų esminių sprendimų pasekmes, atidėti juos kuriam nors laikotarpiui ar bandyti aktyviai įtakoti aplinkos neapibrėžtumus. Dabar gi net ir visų klasikinių rizikos valdymo strategijų situacinis integravimas nėra pakankamas.

Svarbiausia bent dalinio rizikų suvaldymo tikimybe tampa  institucinė kompetencija, pajėgumas ir manevringumas, leidžiantys lanksčiai veikti betarpiškai besiformuojančiose rizikų aplinkose. Taigi, kuo didesnis aplinkos neapibrėžtumas, tuo vertingesnis sprendimų ir veikimo lankstumas.

Renaldas Gudauskas

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius